Konkurs „Lider Zielonej Energii”

Informujemy, że modernizacja gminnej kotłowni, dzięki której wykorzystywana jest energia odnawialna, została wytypowana do listy projektów przedstawionych w Serwisie Samorządowym PAP.

W związku z powyższym serdecznie zapraszamy Państwa do oddania głosu na inwestycję Gminy Janów Podlaski.

Aby zagłosować kliknij TUTAJ

Wybierz ekoinwestycję  

Najpierw duży wydatek, a potem oszczędności i efekt ekologiczny – to najczęstsze opinie samorządowców o odnawialnych źródłach energii. Zapraszamy do głosowania na najciekawszą ekologiczną inwestycję.Przez rok nadsyłali Państwo do nas informacje o wykorzystywaniu energii odnawialnej na terenie gmin. Na stronie http://www.eko-gminy.pl/ opublikowaliśmy ponad 250 opisów dobrych praktyk, które brały udział w bezpłatnym konkursie Lider Zielonej Energii.Po 12 miesiącach trwania konkursu przyszedł czas na podsumowania. Jury wytypowało 21 inwestycji, które przedstawiamy do oceny Czytelników Serwisu Samorządowego PAP. Które przedsięwzięcie Państwa zdaniem jest najciekawsze? Które zasługuje na wyróżnienie? Zapraszamy do głosowania na jeden z poniższych projektów.Aby zagłosować, kliknij TUTAJ.BARCIANY: Gminna kotłownia w Barcianach od dwóch lat opalana jest już nie mazutem, a biomasą. Zmiany były możliwe dzięki współdziałaniu kierownictwa ZGKiM i władz gminy.

CMOLAS: Niemal sto solarów zamontowano na dachu cmolaskiego basenu, by obniżyć koszty funkcjonowania pływalni.

CZERSK: W Szkole Podstawowej powstała nowa kotłownia oparta na pompie ciepła, dla której wykonano 12 odwiertów geologicznych o głębokości 100 m każdy.

CZŁUCHÓW: W 2005 roku zakończono w gminie Człuchów budowę kotłowni na słomę, które ogrzewają pomieszczenia w trzech szkołach.

EŁK: Wśród zrealizowanych w mieście Ełku inwestycji są m.in. siłownia solarna, siłownia wiatrowa i kolektory słoneczne. Do produkcji energii wykorzystywany jest biogaz, jest też kotłownia opalana biomasą oraz kotłownia opalana zrębkami drzewnymi.

JANÓW PODLASKI: W 2008 roku władze Janowa Podlaskiego przeprowadziły modernizację gminnej kotłowni. Kotły olejowe wymieniono na opalane biomasą.

JAROCIN: W Golinie ulice oświetlają lampy hybrydowe, a w hotelu Jarota wodę dla gości podgrzewają kolektory słoneczne.

JASŁO: Na dachu Przedszkola Miejskiego Nr 6 zainstalowano minielektrownię wiatrową. Turbina o mocy 3 KW będzie dodatkowym źródłem zasilania dla przedszkola.

KOBYLNICA: Na terenie gminy działa farma wiatrowa. Oprócz tego kilka budynków gminnych i 423 domy prywatne zostaną wyposażone w instalacje solarne.

KORSZE: Na terenie gminy działa farma wiatrowa, ale to nie jedyna ekologiczna inwestycja wspierana przez samorząd. W perspektywie jest m.in. budowa bioelektrowni o mocy 1,5 MW.

KRAŚNIK: 413 u osób prywatnych oraz 14 w budynkach użyteczności publicznej – tyle instalacji solarnych powstanie w gminie Kraśnik.

MARKLOWICE: W Marklowicach działa przedszkole ogrzewane ciepłem ziemi a na gminnym stadionie zainstalowano 100 metrów kolektorów słonecznych.

MORAWICA: Gmina Morawica wykorzystuje energię odnawialną do podgrzewania wody basenowej oraz użytkowej na terenie Krytej Pływalni „KORAL”.

NIEPOŁOMICE: Jednym z elementów „Planu działań na rzecz zrównoważonej energii dla gminy Niepołomice” jest montaż instalacji solarnych w obiektach komunalnych.

PŁOŃSK: W ramach przedsięwzięcia „Modernizacja systemu ciepłowniczego Miasta Płońsk” wykonano instalację do spalania biomasy na potrzeby grzewcze.

PRZECHLEWO: W gminie Przechlewo już od kilku lat działają dwie biogazownie rolnicze, a we wrześniu 2009 roku stanęła tam pierwsza hybrydowa lampa oświetlenia ulicznego.

STALOWA WOLA: Od roku przedszkole ogrzewa wodę przy pomocy układu skojarzonego kolektorów i kotła gazowego.

STUPSK: Na Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku znajdują się kolektory słoneczne.

WIELICZKA: Na dachu budynku przedszkola nr 5 w Wieliczce zamontowano kolektory słoneczne, które wspomagają pozyskiwanie ciepłej wody użytkowej.

WIERZCHOSŁAWICE: Na terenie gminy powstała gminna farma fotowoltaiczna. Ponadto samorząd dofinansował instalacje solarne na 40 prywatnych budynkach.

WINNICA: Budynki użyteczności publicznej w Winnicy do ogrzewania wody używają energii słonecznej – kolektory mają przynieść oszczędności i zmniejszenie zanieczyszczenia. Powyżej wytypowane gminy i wszystkich uczestników konkursu Lider Zielonej Energii Organizatorzy zapraszają do udziału w bezpłatnej konferencji na temat odnawialnych źródeł energii w gminach. Konferencja odbędzie się na Targach RENEXPO Poland 27 października 2011 r. Będzie okazją do podsumowania konkursu i projektu „Nasza Gmina Chroni Klimat”, realizowanego przez Fundację Promocji Gmin i Polskich w partnerstwie z Serwisem Samorządowym PAP.Dla laureatów Organizatorzy przygotowali statuetki.Więcej informacji na stronie konkursu http://www.eko-gminy.pl/ W razie pytań polecamy adres: fundacja@cigg.pl Źródło: http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=redakcyjne.konkurs &dep=97088&data=&_CheckSum=1314627256