Kampania edukacyjna dotycząca ASF

W związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń u dzika w obwodzie łowieckim w pobliżu miejscowości Lachówka Mała gm. Zalesie, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białej Podlaskiej realizuje kampanię edukacyjną dotyczącą ASF celem zapobiegania oraz minimalizowania zaistniałego zagrożenia na terenie powiatu bialskiego. Przypominamy, że zwalczanie afrykańskiego pomoru świń jest naszą wspólną sprawą oraz obowiązkiem.

Ponadto zwracamy uwagę na fakt, że Powiat Bialski z racji swojego położenia terytorialnego jest podobnie jak, inne północne powiaty województwa podlaskiego, narażony na ekspansję tej niebezpiecznej choroby.

Przypominamy jednocześnie, iż aktualne rozporządzenie MRiRW z dnia 6 maja 2015 r w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF nie przewiduje możliwości przemieszczania prosiąt z gospodarstw położonych na obszarze zagrożenia („niebieskim”) do innego gospodarstwa znajdującego się na obszarze objętym ograniczeniami („czerwonego”), ani do żadnego innego obszaru Polski w celu ich dalszego odchowu

Film edukacyjny dot. ASF

 

Poradnik dot. stref ASF

Poradnik dot. najczęstszych dylematów w zwalczaniu ASF

 

.